Proje Faaliyet Tanıtımı

Proje Faaliyet Tanıtımı

Karabük Belediyesi, Karabük Üniversitesi ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında hazırlanmış ve yürütülen “Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı” projesi iki ana faaliyetten oluşmaktadır.

1. Sanayi bölgelerinde ortaya çıkan ve geri dönüşümü olmayan, tehlikesiz evsel ve sanayi atıkların Avrupa’da ve dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde kullanılan ve ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmakta olan Piroliz yöntemi ile sıvı yakıt ve karbon siyahı gibi değerli maddelere dönüştürmektir. Bu kapsamda Karabük Organize Sanayi Sitesi, Cumayanı Sanayi Sitesi, Kemal Oyman Sanayi Sitesi ve Bağ-Essan Sanayi Sitesinden çıkan ve geri dönüşümü olamayan günlük 500 kg. plastik atık toplanarak Karabük Belediyesi şantiye sahası içerisinde kurulan Piroliz ünitesinde bertaraf edilerek değerli maddelere dönüştürülmektedir. Böylece çevreye zarar veren plastik atıklar temizlenirken, Karabük Belediyesi de kazanç sağlamaktadır.

2. Diğer bir ana faaliyet ise Cumhurbaşkanlığımızca başlatılan “Sıfır Atık” kampanyasına destek olmaktır. Bu kapsamda yukarıda bahsedilen sanayi bölgelerinde, Karabük Merkez ilçede bulunan okullarda ve Karabük’ün mahallelerinde Karabük Üniversitesi’ndeki uzmanlar ile iş birliği içerisinde “Atık Yönetimi” eğitimi verilmiştir.

Proje Adı: Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı
Sözleşme No: TR 81/20/SANAYİ/0016
Bu proje, 2020 yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve/veya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup içerik ile ilgili tek sorumluluk T.C. Karabük Belediye Başkanlığı’na aittir.

SİTEDE ARA